Proč bychom měli chodit k volbám

S blížícími se volbami se politici vždy začínají předhánět jednak ve slibech, co se v případě, že budou zvoleni, změní, a také v kritice současné vlády, ať už oprávněné či nikoliv. A mnoho z nás chápe, že naprostá většina těchto slibů je v podstatě nesplnitelných. Zbývá tedy otázka, jak vlastně vybrat, komu svůj hlas hodíme. A má vůbec smysl k volbám chodit?

 

Je pravdou, že mnoho lidí je politikou prakticky znechuceno, neboť každou chvíli se vynoří nějaký nový podvod či skandál a ukazuje se, že se politikům příliš věřit nedá. Většině z nich jde totiž skutečně jen o to si udržet svou pozici, případně nějakou získat. Zdálo by se tedy, že chodit k volbám příliš smyslu nemá.

 

zapečetěná hlasovací urna

 

To však není pravda. Jistě, jednotliví lidé nejsou vždy upřímní, avšak zde v konečném důsledku nejde ani tak o jednotlivé politiky, nýbrž o celkové směřování naší země. A v tom se mnohé strany často velice liší.

 

Pokud tedy máme problém s tím, koho volit, můžeme si vyzkoušet například volební kalkulačku. Ta nám řekne, s jakými stranami se názorově shodujeme. Z těch, se kterými máme největší shodu, pak vybereme tu, která je nám nejbližší. Jednoduše se podíváme na její volební program a zvolíme tu, s níž nejvíce souhlasíme.

 

Je samozřejmě nutné si uvědomit, že s žádnou ze stran nebudeme mít stoprocentní shodu. Proto i zde je nutné přistoupit ke kompromisu a zvážit, které body jsou pro nás nejdůležitější, a podle toho vybírat. Jistě, většinou se to zdá jako volba nejmenšího zla, avšak věřte, že to rozhodně cenu má.

 

rozhodování před volbami

 

Jeden hlas nic moc nezmění, to je pravda. Pokud si však mnoho lidí, kteří by jinak volili jednu stranu, řekne, že je zbytečné chodit k volbám, pak už se to na výsledku projeví. A může se dokonce stát, že se díky tomu ona strana nedostane do vlády. A to by rozhodně byla škoda. Proto je dobré nepromarnit příležitost podílet se na osudu své země. Pokud půjdete, pomůžete své vybrané straně, byť jen o trošku. Pokud ne, jen jí uškodíte. A to rozhodně není ideální.