Zlatavý vzácný pohankový med

Je radost dívat se na pracovité včelky a slyšet, jak to v úlu šumí, hýbe se a bzučí. Je až s podivem, jak jsou včeličky úžasné a vědí, co má která včelka dělat. Nikdo jim vůbec nic nemusí říkat.

Hierarchie včelstva.

Rozdělení včelstva je dáno už od pradávno a vývoj trvá až dodnes, nic se nezměnilo. Základem rodu je královna matka, jejíž úlohou je po oplození, kdy vylétává na snubní let, klást vajíčka, kterými zabezpečuje obnovu včelstva. Včely medonosné mají přesně rozdělené úkoly. A protože jich bývá ve včelíně plné kolonie, musí vše klapat jako na drátkách. Jsou proto velmi dobře přirozeně organizované.

pilné včelky

Včelky dělnice a létavky i hřejivky.

Dalším druhem, který můžeme nalézt ve včelíně – jsou dělnice, kterých je většina, protože musejí pracovat až do úmoru. Nejdříve jsou to mladušky, které čistí buňky a přebírají pyl od včelek létavek. Jsou i včelky hřejivky, které v případě chladu v úle svým třepotáním křidélek a vibrováním svých svalů vyvíjejí teplo mezi plody. Nesmíme zapomenout ani na včelí samečky – trubce, kteří jsou předurčeni k oplození matky a poté umírají.

Vzácný pohankový med.

A jsou to právě létavky, které sbírají nektar z květů pohanky. Takovýto pohankový med Eshop.koldokol je velmi vzácný, protože pohanka se pěstuje v menším množství než třeba řepka olejná. Medík obsahuje všechny vitamíny, včetně přirozených vitamínů B 1, B 2, B 3, „céčka“, vápníku a dalších výživových látek. Jako jsou například rutin a hořčík. Právě velké množství rutinu obsahuje pohanka, a proto pohankový med slouží pro léčbu při onemocnění žil a pružnosti cév, dále dokáže čistit játra a pečuje i o naše ledviny.

pohanka květ

Vlastnosti pohanko-medu.

Tento zlatavý poklad se dokonce doporučuje i při prevenci rakoviny, kdy je používán v RAW formě.

Jeho vzhled poznáte pro jeho tmavou speciální barvu a silnou „vůni venkova“. Má navíc zcela ojedinělou k a r a m e l o v o u c h u ť.