Nezařazené

Teplo domova

Máte raději přírodní teplo ohně a nebojíte se trochy práce? Nebo zvolíte pohodlnější způsob topení a zvolíte spíše vytápění elektřinou, plynem či tepelným čerpadlem? Ve článku si můžete přečíst souhrn možností vytápění s výhodami i nevýhodami.
hořící dřevo
1. Vytápění plynem a elektřinou
Vytápění plynem či elektřinou je velice komfortní. V podstatě stačí správně nastavit termostat topení a budete mít doma teplo dle svých potřeb. Topení plynem či elektřinou však má poměrně velkou nevýhodu a tou je cena topení. Pokud vytápíte dům pouze plynem či elektřinou, musíte počítat s poměrně vysokou částkou za energie. Topení plynem či elektřinou se dají kombinovat s dalšími možnostmi, či je mít v záloze pro případy, kdy prostě nemůžete ručně zatopit.
2. Vytápění tuhými palivy
Tuhá paliva jsou nejlevnější variantou vytápění rodinného domu. V současné době si však musíte hlídat emise u kotle, které vznikají při hoření. I u kotlů na tuhá paliva nemusíte úplně přijít o svůj komfort, protože není problém si pořídit kotel s automatickým přikládáním. Vytápění tuhým palivem také můžete kombinovat s vytápěním elektřinou nebo plynem, nebo s akumulační nádobou, která bude doplňovat teplo i v době, kdy už nebudete topit.
Další výhodou topení tuhými palivy může být romantická stránka věci – praskající dřevo v krbu dokáže navodit krásnou atmosféru.
3. Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo využívá tepelnou energii ze vzduchu, zemního vrtu, plošného kolektoru nebo vody. Patří k nejúspornějším zdrojům tepla. Pokud pomineme teplotu elektřiny, která čerpadlo napájí, pak se jedná o tepelný zdroj s nízkými provozními náklady. Počítat však musíte s vysokou pořizovací cenou.
dřevo kolem krbu
Volba vytápění je samozřejmě pouze na vás, v současné době se však již příliš nepodporuje vytápění uhlím, a to především kvůli ekologické stránce věci. Pokud máte možnost kombinovat více typů vytápění, využijte toho. Nikdy totiž nevíte, kdy budete mít třeba zlomenou nohu a budete mít najednou problém zatopit. Pak se vám může nárazově elektrické či plynové topení hodit.