Nezařazené

Spotřebu elektrické energie můžeme zásadně ovlivnit

            V současné době, kdy ceny elektrické energie opět rostou, je dobré s energiemi neplýtvat, chovat se hospodárně a využívat všechny dostupné prostředky a způsoby, kterými lze plýtvání omezit. Máme spoustu možností jak toto provést a několik z nich je zde uvedeno.
listy v žárovce
Výměna žárovek       Pokud ve svém bytě nebo domě máte ještě staré klasické žárovky, které více hřejí, než svítí, je nejvyšší čas na jejich výměnu. Dnes již nestačí tyto žárovky vyměnit za žárovky úsporné, ale rovnou za žárovky LED nebo za OLED svítidla. Úsporné žárovky sice přinášejí úsporu ve spotřebě elektrické energie, ale také mnohé nevýhody. U levnějších typů se rozsvěcují postupně, což je dosti nepřirozené a někdy bývá problém i s jejich životností. U žárovek LED světlo naběhne ihned a také životnost je mnohem delší. Pořizovací cena je sice vyšší, ale spotřeba je mnohonásobně nižší. Je třeba si dát pozor na nekvalitní LED žárovky, bez vhodného osazeného hliníkového chladiče, které používáním ztrácejí svítivost a kupovat je pouze od renovovaných výrobců. Pokud se tedy rozhodneme pro náhradu starých žárovek, pak velikost posuzujte podle světelného toku a ne dle přepočteného výkonu. Např. 100W žárovka dosahuje světelného toku 1250 lumenů.

Zateplení        Pokud je Vašim domovem rodinný dům, který není zateplen, pak jeho zateplení přinese další snížení elektrické energie např. za vytápění. Pokud máte dům již několik let starý, doporučuje se před zateplením ještě vyměnit okna. Dalším vhodným způsobem jak ušetřit, je instalace řízeného větrání, které je mnohem účinnější a efektivnější než větrání manuální. Za těchto předpokladů lze dosáhnout i pasivního standardu a Vaše peněženka to pocítí.

Druh počítače            Pokud řešíte otázku Vašeho stolního počítače, z důvodu že je již zastaralý, málo výkonný a pomalý, zvolte raději notebook nebo ultrabook. Nedovedete si představit, o kolik více elektriky spotřebuje stolní počítač oproti přenosnému počítači.
tornádo v žárovce
Nové spotřebiče         Kupovat většinu nových spotřebičů, a to jen kvůli energetické úspoře se nevyplatí. Pokud však nějaký spotřebič nefunguje dobře nebo nesplňuje Vaše požadavky, pak je na místě koupit nový. Pokud se jedná například o ledničku, vždy volte raději dražší s označením AAA+ než levnější model s označením A. U sporáků například za nejúspornější variantu lze doporučit indukční.

Dodavatel a tarif elektrické energie           Změnou dodavatele elektrické energie lze ušetřit až 40% nákladů. Dnes jsou velmi oblíbené aukce nebo burzy, kde lze velmi snadno získat daleko cenově výhodnějšího dodavatele elektrické energie, než je ten stávající. Také je velmi důležité zvolit správný a vhodný tarif, který odpovídá nejlépe Vaší spotřebě a přinese také nemalé úspory.