Kvalitní IT specialisté jsou na roztrhání

Mnoho českých firem se potýká s dlouhodobým nedostatkem IT odborníků. Nejhorší situace je zejména u kvalifikovaných specialistů, jako jsou programátoři pro Javu nebo .NET. Chybějí rovněž specialisté na IT bezpečnost a projektoví manažeři.

Rostoucí poptávka po těchto odbornících umožňuje uchazečům neustále zvyšovat své nároky na mzdu a také si více vybírat, jaký druh práce budou vykonávat.
Kódování a programování

Zaměstnavatelé jsou tak mnohdy tlačeni k tomu, že programátory musejí přeplácet, aby si je udrželi. Střední hodnota jejich mezd vloni vyšplhala až na 52 498 korun. U zkušených IT specialistů pak není ničím výjimečným ani příjem šplhající se ke stu tisícům. K tomu jim firmy nabízejí ještě další lákavé benefity, například v podobě lákavých residencí pro zahraniční rekreaci nebo proplácení dovolené živnostníkům.

 Mezi nejlépe placené patří specialisté na bezpečnost dat, naopak nejméně placení jsou správci sítí či systémoví administrátoři. Platy odborníků v IT oboru přitom zřejmě i nadále porostou, vzhledem k tomu, že poptávka po nich roste neúměrně k jejich počtům.

Firmy postrádají desítky tisíc pracovníků v IT a odhaduje se, že jen do konce letošního roku jim bude chybět kolem třicet tisíc zaměstnanců.

Současný nedostatek odborníků informačních technologií by jistě pomohl vyřešit větší příliv nových sil – vhodných absolventů škol. Těch se ovšem rovněž nedostává. Na vině přitom není malý zájem o studium IT oborů – ten je poměrně stabilní, ale klesající počty studentů v univerzitních posluchárnách. V současnosti totiž na vysokých školách studují populačně slabé ročníky a počet IT studentů tak celkově klesá. V minulém roce studovalo tyto obory jen kolem dvacítky tisíc studentů a počet absolventů se tak v posledních pěti letech snížil o více než tisícovku.
Programátor při práci

Společnosti se rovněž potýkají s drastickým nepoměrem mužů a žen zaměstnaných v IT sektoru. Na jednu ženu v tomto oboru totiž připadá až 10 mužů.  Mezi uchazeči ženy zoufale chybí, přestože firmy by je zaměstnaly rády.