Nezařazené

Prokrastinace jako moderní životní styl

Internetem prakticky každou vteřinu prolétne nějaká odborníky ověřená rada na to, jak zlepšit své soustředění při práci nebo učení a jak si zkrátka a jednoduše zafixovat schopnost soustavného neodkládání věci. Je to tak, termín prokrastinace, který chtě nechtě bytostně zasáhl každého aktivního člověka alespoň částečně pohybujícího se na internetových serverech, se stává neustále omílanou frází. Je ale skutečně prokrastinace takový problém, jak se říká ze všech stran?
přemýšlení nad grafem

Co je to vlastně prokrastinace?
Prokrastinací se míní chorobné odkládání věcí na později, na někdy jindy, na neurčito a může v této souvislosti hovořit o termínu, který zřejmě již trvale nahradil slova jako lenost, zahálka či nicnedělání. I když jste tento termín nikdy dříve nemuseli slyšet, což by mě skutečně překvapilo, jsem si na sto procent jistý, že s odkládáním věcí máte velmi bohaté zkušenosti stejně jako já, stejně jako každý. Zvláštní však je, že s odkládáním povinností se dá jednoduše bojovat a co hůře dle mého se v souvislosti s tímto tématem nejedná ani o žádný boj.
organizace času
Chaos: přítel i protivník
Základní poučkou, která se uvádí v návodu na „boj“ proti prokrastinaci, je vytváření systematického plánu řešení svých úkolů a restů. Jednoduše řečeno by každý, kdo prokrastinací trpí, měl na začátku dne sepsat na papír všechny své povinnosti na následujících 24 hodin a u každého bodu si poznamenat, kdy se mu bude věnovat a jaká odměna ho za splnění čeká. Tato až dětinská hra na neposlušného a líného školáka však záhy přináší úspěch a chaos ve vaší v hlavě kvůli mnoha starostem a malému množství času se velmi rychle změní v přehledný systém, na který budete hrdí. Nesmíte ale zapomínat na to, že pokud si na konkrétní den naplánujete až nesnesitelný počet úkolů, nesplníte téměř nic, a navíc ze sebe budete zoufalejší, než kdybyste žádný seznam nepsali.

Všechny rad jsou samozřejmě hezké, mohou znít povzbudivě a funkčně, nicméně to nejdůležitější se skrývá pouze a jenom ve vás. Pokud totiž nejste schopni plnit naordinovaný plán, jste během práce nesoustředění, unavení a náznak radosti z přestávky na svačinu je to jediné, co vás během dne potěší, možná je na místě zapřemýšlet, zda neděláte věci, které nejsou úplně pro vás. Pravdou vždy zůstane, že když někoho něco baví, tak se tomu věnuje bez ohledu na čas a netrpí odkládáním práce na později. Chaos může nabízet odpovědi. Přemýšlejte nad tím.