Betonové ploty na klíč nahradí cihlovou zeď

Nevzhledné prostory – oplocení zahrady lze pojmout velkoryse a navzájem zkombinovat různé materiály a způsoby řešení. Tam, kde preferujete výhled do krajiny, nebo se rádi pochlubíte okrasnou zelení, květinovými záhony a architektonickými prvky, postačí pletivo či nízko střižený živý plot. S takovým řešením se nejčastěji setkáváme v chatových osadách, nebo tam, kde mají lidé dobré sousedské vztahy.

Naopak tam, kde bychom rádi skryli před zraky kolemjdoucích, nebo přímo před vlastní rodinou hospodářské části zahrady, anebo zákoutí s výhledem na sousední zastavěné plochy a další nezajímavé prostory, se hodí zdivo.

psí víno na zdi

Vyzdít plot z kamenů, cihel či tvárnic, to byla práce pro partu zedníků minimálně na několik dní. Vyžadovala vyhloubení a výstavbu stabilních základů – obvodového věnce o šířce cca 30 – 40 cm a hloubce minimálně 60 cm.

Spotřebovali jste na to několik kubíků betonu a malty, počet cihel přesahoval několik stovek a časová náročnost znamenala zásah do soukromí na poměrně dlouhou dobu. Taková byla běžná praxe ještě před pár desítkami let.

betonový plot

V současné době se zděné oplocení staví jinak

Dnes se pozornost mnoha majitelů nemovitostí obrací směrem k oplocení z betonových prefabrikovaných dílů. Základ tvoří ploché, tenké desky o rozměru obvykle 50 x 200 cm a kotevní svislé sloupky. Pro sloupky se vyhloubí otvory, poté se zabetonují do země a desky už se pouze mezi ně zasouvají do úzkých drážek. Pro desky není nutné hloubit základovou drážku, proto je výstavba betonového plotu na klíč rychlejší a jednodušší.

Výhodou je také širší portfolio barev a vzorů, dají se mezi sebou kombinovat dvě kontrastní barvy, případně jednotlivá pole střídat s dřevěnými plaňkami. Celkovou koncepci lze rovněž obehnat živým plotem a pnoucími okrasnými keři a tím vzhled obvodové zdi celkově pozvednout na vyšší úroveň.