Využijte schodiště zhotovené na míru ve svůj prospěch

Kdo bydlí ve vícepatrovém domě, ať už se jedná o dům rodinný nebo bytový, je ve velké výhodě vůči lidem, kteří obývají přízemní objekty. Ta výhoda spočívá ve využívání schodiště, to znamená, že pokud bydlíte v paneláku v osmém patře a vozíte se výtahem, do práce jezdíte autem a v kanceláři prosedíte skoro celých osm hodin, budete na tom podobně, jako lidé, co bydlí v přízemním bungalovu. Příliš mnoho toho nenachodíte, a korunu tomu nasadíte tehdy, jestliže namísto vhodného sportu usednete večer k televizní obrazovce.

moderní schodiště

Chůze je jeden z nejzdravějších pohybů vůbec, a chůze po schodech tomu dává přímo exponenciální náboj. Máte-li tedy doma schodiště, zhotovené v rodinném domě na míru, anebo alespoň v bytovém domě vedle výtahové šachty, procházejte se po schodech každý den, alespoň pár minut. Výtah využijte jen pro stěhování a přenechejte jej lidem nemohoucím, co potřebují při chůzi oporu holí a berlí.

točité kamenné schodiště

Ploché nohy – problém moderní doby – dokud byli lidé chudí a byli nuceni chodit venku bosí, a tvrdě pracovali na polích, netrpěli na ploché nohy. Dříve se tento defekt mezi lidmi prakticky nevyskytoval a začal se objevovat až tehdy, kdy začal expandovat obuvnický průmysl s obuví, naprosto nevhodnou pro každodenní využití.

Problém u nevhodně tvarovaných bot je ten, že neposkytují chodidlu dostatečnou možnost zaměstnat svalstvo, které utváří nožní klenbu, a jeho ochabováním se klenba bortí. Následkem není jen ošklivý defekt, ale i nebezpečný ze zdravotního hlediska, zejména pro naši páteř, klouby a práci vnitřních orgánů.

Chůze po schodech, a zvláště bez bot, posiluje klenbu chodidel velmi výrazně, takže si tím zlepšíte zdraví, a přitom nepotřebujete navštěvovat ortopedickou ambulanci nebo různá rehabilitační prostředí. Máte to doma zadarmo, tak nebuďte pošetilí a choďte po schodech, co vám síly stačí.