Elon Musk a Neuralink

Elon Musk se narodil v roce 1971 v Jihoafrické republice, kde strávil i celé své dětství. Následovalo studium na Pensylvánské univerzitě, titul z fyziky a chemie a také první projekt – mapovací portál Zip2. Následoval ještě významnější projekt, který byl logickou reakací na aktuální rozvoj internetu v té době – internetové platby Paypal . Následně přišla Tesla, další velmi ambiciozní projekt, který zafungoval a dnes je Tesla leadrem na poli elektromobilů a její čištý zisk byl v loňském roce téměř 140 milionů dolarů. Ještě ambicioznější projekt je Space X, který má do budoucna umožmit komereční a finančně dostupnější lety do vesmíru a díky němuž bychom podle Muska v budoucnu mohli kolonizovat Mars.
umělá inteligence, robot
Neuralink je společnost, která vyvíjí zařízení, jež má za úkol se spojit s lidským mozkem a pomocí jeho aktivity pak ovládat třeba počítač nebo telefon. V současné době zaměstnává cca 100 lidí, Elon Musk do ní vložil téměř 100 milionů dolarů a dalších 50 milionů dolarů získal od investorů. Elon Musk přichází se zařízením, které se implementuje do mozku pomocí precizního robota. Zařízení se mozku přiblíží pomocí 4 dírek o průměru 8mm, do kterých jsou vloženy senzory a za ucho se pak dá miniaturní počítač. Výzkum zatím probíhá v teoretické rovině, neboť na testování na lidech zatím chybí potřebné povolení. Musk ale své zařízení prozatím testuje na zvířatech, zejména na krysách a úspěšnost se jeví být vysoká, firma udává úspěšnost kolem 87%. Co ale zůstavá velkou neznámou a co také brání naplno rozjet testování tohoto nového projektu, jsou zdravotní rizika. Zatím nevíme, co senzory tak blízko mozku mohou člověku způsobit. Může to být krátkodobé i dlouhodobé poškození nebo trauma.
vesmír, futuristická vize
Všechny projekty Elona Muska včetně Neuralinku, mají za cíl pomoci lidské společnosti. Neuralink by měl pomoci pacientům s nemocí, která jim brání ovládat informační technologie rukou (např.paralýza). Tito lidé by v budoucnu mohli ovládat například mobilní telefon pouhou myšlenkou. Samozřejmě se i nabízí praktické zjednodušení běžného života, tj. například psaní SMS nebo emailů pomocí myšlenky. Zatím je tento projekt na samém začátku, jisté ale je, že tento miliardář a vizionář své vize neopouští a vždy je dotahuje do úspěšného konce. O Elonu Muskovi a jeho projekt tak určitě brzy opět uslyšíme.