Pomalá versus rychlá móda. Je stávající situace udržitelná?

Slow fashion, neboli pomalá móda. Výraz, s kterým se setkáváme stále častěji. V souvislosti s tím, jak lidé začínají více přemýšlet o udržitelném rozvoji společnosti na naší planetě, mění se přístupy k produkovanému zboží. Začíná se více dbát na kvalitu než kvantitu. Avšak tento trend nás zasahuje pomaleji, než by bylo potřeba. Lákavé nabídce obchodních domů, ve kterých lze pohodlně nakoupit oblečení za nízké ceny, se opravdu těžko odolává. Každý z nás by se měl proto zamyslet, zda skutečně za tyto ceny dostává to, co chce.
přírodní materiál – bavlna
Levné výrobky jsou jen jednou proměnnou. Měli bychom přemýšlet, jakou cestou se oblečení dostalo až do našich obchodních domů. Kdo ho vyrobil, jaká je odměna pro zaměstnance, kteří se na jeho výrobě podíleli (zamysleme se nad etikou a Fair trade, tedy spravedlivým obchodem), jak dlouho a jakými dopravními prostředky k nám putovalo, tedy jakou stopu jeho cesta zanechala na životním prostředí.

Velkou spotřebou oblečení zatěžujeme životní prostředí jak při výrobě, tak při zpracování odpadu, který při produkci vzniká. Další zátěží je finální rozpad oděvů při skládkování. Dalším nebezpečím, které hrozí, jsou environmentální dopady v místě výroby. Jde zejména o možné vyčerpání zdrojů a znečištění prostředí.

Výhody globalizovaného světa určitě vidíme všichni, ale když se podíváme na nevýhody, které spíše vidět nechceme, je jich mnoho.
nákup rychlé módy

Neměli bychom se spíše zaměřit na domácí produkty, podporu domácího trhu? 

Pomalou módou můžeme podpořit kvalitu nad kvantitou, výrobě zboží je věnováno více času, což se projevuje i v delší životnosti finálních výrobků. Menším, ale kvalitnějším množstvím oblečení vyrobeného z přírodních materiálů, které bude nadčasové, univerzální a takové, aby nepodléhalo rychle se měnícím trendům, ulevíme životnímu prostředí. Stejně tak tím, že budeme nakupovat lokálně.

Bylo by dobré, kdybychom vnímali nákup pomalé módy jako investici do budoucna.