Přikrmování včel

Pokud včelař vědomě zasahuje do úlu a včelstva v určité dny a vyžívá vhodně tyto dny pro příslušné ošetření a péči o včely, je to velmi výborné pro rozvoj včelstva.  Vkládá-li včelař ještě během této péče o své včely krmivo v určitý čas, jsou tyto fáze pro vývoj včelstva velice důležité. Nyní již to není lhostejné, které venkovní kosmické síly budou stimulovány v určitý čas během provedených údržbářských prací. Včelstvo potom odměňuje včelaře a dává mu podíl ze zadaných a dobře zpracovaných látek v medu. Zemské kořenové dny jsou velice vhodné pro zpracování krmiva pro včelstvo, neboť tento čas vytváří včelí roj silnější. Zpracování krmiva pro včely během slunečných květových dnů stimuluje kvetení a tím podporuje budování včelstva.

Včelstvo

Během teplých ovocných dní, které jsou pro včelstvo povzbuzující, vyvolávají u včel nadšení pro sběr nektaru. Období mokrých dní jsou jak na zpracování půdy, stejně jako na vytáčení medu a rovněž k odstřeďování medu nevhodné. Zrovna tak je toto období nevhodné i pro kontrolu včelí populace. K zimnímu přikrmování včelstva se doporučují rozličné rostlinné čaje, jako doplněk stravy včel, které zachovají dobrý zdravotní stav po mnoho let. Velice vhodné pro přikrmování včelstev jsou bylinky, například řebříček, heřmánek, pampeliška a také kozlík lékařský.  Včelař tyto bylinkové odvary používá jako květovou drogu pro včely.

Včely na květech

Čaj připravíme pro včely tak, že tyto bylinky slijeme vroucí vodou a po patnácti minutách scedíme. Další prospěšné bylinky pro včely jsou kopřiva dvoudomá, přeslička rolní, ale také dubová kůra bez lýka. Tyto bylinky slijeme nejprve studenou vodou, a teprve potom přivedeme k varu. Po deseti minutách bylinky přecedíme a přidáme tekutinu do krmiva včel, v poměru tři gramy od každé rostliny. Toto množství bylinek je určeno pro půl litru doporučeného krmiva.